Первісне суспільство




 Із первісного суспільства соціальний статус чоловіка визначався вищим за статус жінки. Лише чоловік-воїн міг претендувати на управляння племенем та набути статус вождя. Жінки не допускалися до процесів управління. У загальних зборах могли брати участь лише чоловіки, що пройшли ініціацію (обряд посвяти у доросле життя). Однак, у окремих племен (наприклад, Трипільська культура) жінка вважалася могутньою, вселяла до себе повагу, та була уособленням природи, що в подальшому відіграло роль у формуванні перших жіночих божеств. У землеробських поселеннях почалося масове формування праобразів матері-землі, богині-землі, або ж богині-матері, які вирізали з дерева, а пізніше ліпили з глини, як знак подяки за життя [1]. 

  Значно змінюється статус жінки за часів утворення на території України перших кочових держав. В. Кононенко вважає, що у Великій Скіфії він був не такий високий як у чоловіків, проте він був значно вищим ніж в інших осілих сусідів скіфів [2, с. 10]. Найвищий статус жінки був за часів існування Сарматії. Античні автори називали сарматське суспільство «керованим жінками народом». Сарматські жінки не тільки, за свідченнями Геродота, могли брати участь у військових походах, а й не могли укласти шлюбу, допоки не вб’ють першого ворога [3, с. 200]. Після того, як кочовики осіли, жінки припинили воювати і почали піклуватись про благополуччя усієї спільноти плем’я. Місце жінки в системі управління державою було вкрай низьким.


Джерела: 

1. Біла О., Олешко С. Історичний ракурс уявлень про жінку в різні епохи. Наукові записки Національного університету «Острозька академія». Серія «Гендерні дослідження». Острог: Видавництво Національного університету «Острозька академія», 2016. Вип. 2. С. 141-147. 

2. Кононенко В. Особливості державно-правового розвитку кочових народів півдня України стародавньої доби. Публічне управління і право: історія, теорія, практика / За заг. ред. проф. В. В. Кононенка. Вінниця: ТОВ «Друк». 2021. Вип. 1. С. 6-12. 

3. Геродот. История. Москва: ОЛМА-ПРЕСС Инвест, 2004. 436 с.

Фото:https://pidruchnik.in.ua/sites/default/files/styles/large/public/field/image/pervisne_suspilstvo.jpg?itok=_4xv_uSX

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Київська Русь та Галицько-Волинська держава